Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Sekce
Skupiny sběratelů
Veletrh Sběratel
6. - 7. září 2019 (pá-so)
Výstaviště PVA EXPO PRAHA
otevírací doba:
Pá 10 - 18 hod.
So 10 - 17 hod.
Vyhledávání
Vyhledat text

KSK je i na facebooku
Poslední inzeráty
Český svaz filumenistů - zápalkové
nálepky
DŮLEŽITÉ - Sběratelská setkání se od roku 2019 přesouvají na nové místo: Kulturní dům Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10 (cca 100 m od stanice Metra A Strašnická)!
Upozornění pro návštěvníky burz KSK v Kulturním domě Barikádníků

V rámci burz máme k dispozici jen velmi omezený počet míst pro parkování na ploše vedle budovy, dle pokynů vedení KDB max. 10-15 vozidel. Parkovací místa nerezervujeme, po vyčerpání povolené kapacity nebude dalším účastníkům vjezd povolen. Prosíme, abyste parkování umožnili přednostně prodejcům.

Doporučujeme proto návštěvu pěšky (KDB je vzdáleno cca 100 metrů od stanice metra Strašnická), dle informací od pracovníků KDB je možné parkovat na ulici V Olšinách, případně na parkovišti u obchodu Billa tamtéž, cca 150 metrů od KDB.

Autogramy » Rukopisy zakladatelů Československé republiky

Rukopisy zakladatelů Československé republiky

Autogramy - Rukopisy zakladatelů Československé republiky Stoleté výročí založení naší republiky se promítá do všech sběratelských oborů. Platí jednoduchá zásada – čím dále jsme od události, vzrůstá cena sběratelského přírůstku. Není to ale zase tak jednoduché pravidlo, existuje hodně výjimek a dalších drobností, které určují cenu předmětu naší touhy, kterou chceme získat do sbírky. Vyzkouším je popsat v oboru, který se věnuje podpisům a rukopisům.

Základním datem založení ČSR je 28. říjen 1918 – za osobnosti, které iniciovaly vznik naší republiky, jsou považováni Masaryk, Beneš a Štefánik. Jaká je jejich hodnota? Odvíjí se od toho, jak snadno jsou jejich rukopisné památky dostupné. Když nastavíme měřítko vzácnosti, na nejnižším postu jsou rukopisy a dopisy Beneše. Nechávám stranou samotné podpisy – na pohlednicích, ústřižcích či pohlednicích – ty nemají vysokou cenu a prodávají se do 700 Kč. Pokud chceme mít ve sbírce opravdu raritní podpis budoucího prezidenta Edvarda Beneše, musíme jít před rok 1914. Písemnosti z daného období se moc neobjevují. Stejně je to i u Prezidenta – Osvoboditele – tatíčka Masaryka, jak si ho nazvali naši předci za první republiky. Jeho rukopisné dopisy jsou daleko dražší – kolem 3.000 Kč – podpisy na ústřižku opět nemají vysokou cenu. Význam roste s tím, jak raný je Masarykův podpis – pokud je to před první světovou válkou, ano, to je hezké. Pokud je to před rokem 1900, kdy byl profesorem filozofie na pražské univerzitě, to už je opravdu vzácnost. Málokdy se tyto rukopisy ale i podpisy vidí (s výjimkou existujících indexů posluchačů vysoké školy, kde Masaryk přednášel. Ty jsou časté).

Pro srovnání jenom uvádím, že Masarykovy podpisy a rukopisy měly daleko vyšší cenu již v aukcích mezi válkami, kdy ještě prezident ze Slovácka žil. Při porovnání cen z první republiky a po roce 1989, kdy se znovu objevily na trhu, byly meziválečné ceny daleko vyšší. Získat dnes podpis Masaryka není taková vzácnost. Občas se ale na sběratelském trhu může objevit neskutečná rarita, která se vynoří právě jednou za 100 let. V případě Masaryka to bylo, že se v devadesátých letech objevil v brněnském Antikvariátu Alfa (velmi nepříjemný majitel, který nekomunikuje) soubor intimní korespondence Masaryka na jeho milenku Oldru Sedlmayerovou. Masaryk, tehdy již osmdesátiletý kmet, v ní našel spřízněnou duši, i když Oldra měla manžela a malé dítě. Prezident, kterého musíme kvůli sexuálnímu apetitu nepochybně obdivovat, ve svém dopise vzpomíná na jejich první milování: „Vždyť to byla hned na začátku ta nebývalá slast, že jsem Tě hned a samozřejmě vzal a Ty mne…. Vidím ten nešikovný divan v té prvé světnici…“. Jejich další milostná setkání pokračovala v dosud stojícím hotelu Esplanade kousek od Hlavního nádraží (aby to moravská spisovatelka Oldra neměla daleko). Milostné dopisy Masaryka skončily pravděpodobně v Památníku národního písemnictví a občas se objeví jejich úryvek v tisku.

Sběratel 3/18

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 3/18

Martin Pros, Klub sběratelů autogramů


[ 19. 08. 2018 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 533 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 2/19

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
Nová publikace
XVIII.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XVIII. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2018

100. výročí založení ČSR
omezené množství

Klubové kartičkové kalendáříky

( Více informací o sérii )

Katalog PE
Novinka

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2019. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.