Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Akce Sběratelství 2012 » Propagační materiály ovocno-zeleninových firem

Propagační materiály ovocno-zeleninových firem

Akce Sběratelství 2012 - Propagační materiály ovocno-zeleninových firem Propagační materiály ovocno-zeleninových firem

Protože jsem v dětství sbíral vše, co se dalo (známky, odznaky, samolepky, pivní tácky a etikety, obaly od žvýkaček a čokolád, staré mince a bankovky, krabičky od cigaret aj.) přišla mi zajímavá nabídka od p. Liklera z KSK jít se podívat a ohodnotit sbírku materiálů týkajících se ovoce a zeleniny, resp. jejich obalů, etiket, citrusových papírů aj., kterou v místě mého bydliště vlastní a dále rozvíjí paní Eva Valentová. Po telefonickém kontaktu jsme si dohodli schůzku a já se dostavil na sbírku podívat. Protože tento obor byl pro mě zcela nový, nechal jsem si o sbírce, jejím vzniku a dalších zajímavostech vyprávět samotnou sběratelkou.

Sběratelský obor „Ovocné a zeleninové nálepky“ se u nás mohl rozvinout až po roce 1989. V leckteré domácnosti začali lidé polepovat bílé stěny ledniček pěknými barevnými papírky, které nacházeli na ovoci. Takový byl i začátek mojí sbírky. Počet nálepek docela rychle narůstal, z ledničky se přestěhovaly do sešitu a bylo potřeba je řadit podle určitého systému. Zvolila jsem třídění nálepek podle států. Sbírala jsem nejen nálepky, ale také papíry, ve kterých byly zabalené citrusy, visačky z košíků s ovocem a z ananasů a také plastikové pásy ze sáčků s ovocem. Pro nedostatek času jsem ale po určité době sbírání přerušila a věnovala se jen starším sbírkám, především sbírce čokoládových obalů. Po několika letech, když už jsem byla v důchodu, se mi dostal do rukou Adresář KSK, ve kterém jsem našla adresy sběratelů OZ nálepek. Oprášila jsem svoji odpočívající sbírku, získala jsem první kontakty s českými a později i se zahraničními sběrateli. Zjistila jsem, že většina sběratelů třídí nálepky podle druhů ovoce a následně podle abecedy, výjimkou je třídění podle států. Cílem naprosto všech sběratelů ale je dosáhnout co nejvyššího počtu nálepek. Já jsem zvolila úplně jiný systém třídění sbírky.

Nálepka z ovoce a zeleniny

Do obchodních sítí dodávají ovoce a zeleninu určité firmy. Názvy těchto firem jsou na přepravkách s ovocem a zeleninou, na citrusových papírech a ostatních OZ materiálech. Údaje o těchto firmách se dají s trochou trpělivosti a štěstí vyhledat na internetu. Tak jsem začala k jednotlivým ovocným a zeleninovým nálepkám přidávat všechno, co souvisí s jednou firmou. Každá firma má jeden i více sbírkových listů, na kterých jsou umístěny všechny její propagační materiály, které se mi podaří sehnat. Vedle nálepek, citrusových papírů, visaček a plastikových pásů to jsou také jiné firemní propagační materiály z přepravek s ovocem a zeleninou. Tyto materiály mi obětavě schovávají prodavačky, protože se při otevírání přepravek většinou zničí a vyhazují.

 

Pro každou firmu jsou na sbírkovém listě uvedeny tyto základní informace – název firmy, rok jejího založení, případně rok získání certifikátu, město, ve kterém má firma sídlo a názvy jejích registrovaných značek. Další podrobnosti, například sortiment druhů ovoce a zeleniny, který firma exportuje, odkud všechno dováží, případně jestli má vlastní plantáže a řada jiných zajímavostí jsou zapsány v poznámkových sešitech. Celá dokumentace o sbírce je uložena v počítači. Ve sbírce je přes tisíc sbírkových listů s asi osmi sty firmami ze čtyřiceti států. Největším počtem firem je zastoupeno Španělsko (kolem 500 firem), pak Itálie, Argentina, Turecko a další. Sbírkové listy chráněné euroobaly jsou řazeny v pořadačích podle států. V každém pořadači je seznam firem a abecední seznam všech značek nálepek v něm zařazených. U každého státu je zeměpisná mapa s vyznačenými středisky některých firem. Umístění materiálu na sbírkových listech je řešeno i po výtvarné stránce. Vzhled mnoha sbírkových listů se během času mění přidáváním dalšího získaného materiálu. Pokud je přírůstků pro jednu firmu víc, dostanou prostor na nových listech.

Některé z mnoha zajímavostí ze sbírky: na nálepkách a k nim patřících citrusových papírech, visačkách a jiném firemním materiálu jsou nejčastěji názvy měst, firem, jména ředitelů firem, jména historických a románových postav (Rembrandt, Napoleon, Robin, Athos, Titan…), názvy zvířat, předmětů, ženská jména, názvy odrůd ovoce. Možností je velice mnoho. Na všech materiálech jedné firmy se opakuje základní logo firmy, které je registrované a přesně do detailu popsané ve firemním rejstříku.

Většina firem má zaregistrováno více značek. Nejvíc různých značek, celkem osm, má například španělská firma GRANERO. Pátráním po významu značky AMC na nálepkách sběratelka zjistila, že to jsou začáteční písmena firmy ANTONIO MUŇOZ Y CIA a tato firma má zaregistrovány další značky- COMTESSE D´ESPAGNE, VITASPANIA, FLAMENCO, BAMBI. Každá tato značka je na sbírkových listech zastoupena několika firemními materiály. Nejstarší firmou ve sbírce je argentinská LEDESMA. Byla založena v roce 1830, původně jako cukrovar v oblasti pěstování cukrové třtiny kolem města Ledesma v provincii Jujuy na severu Argentiny. V této oblasti se nyní pěstují především citrusy, avokádo a mango. Také zatím nejmladší firma ve sbírce je argentinská. Je to CHANGO (2007), z Buenos Aires. Některé firmy mají dlouhou zajímavou historii. Třeba firma A. LLUSAR byla založena 1926 jako rodinný podnik, prodávala citrusy v centru Paříže. Pak se přestěhovala do Španělska a od 1996 má velkoobchod v Chilches, citrusy dováží z Jižní Afriky. Llusarové jsou dva bratři. Antonio má zaregistrovány čtyři značky, jeho bratr Joaquin tři.

Poměrně mladá německá firma (1993) SAN LUCAR FRUIT sídlí ve Španělsku a dováží více než 90 druhů ovoce a zeleniny ze 40 zemí. Na jejích nálepkách se zcela identickým logem jsou pak jako producenti uváděny různé státy. Totéž platí například o holandské firmě NEROFRUT. U nás byly od S.LUCARU k dostání citrusy a rajčata, od NEROFRUTU citrusy, melouny a mango, s typickými černočervenými nálepkami.

Vzhled nálepek i citrusových papírů časem prochází určitým vývojem, ve sbírce jsou pak řazeny od nejstarších po současné. Unikátní jsou staré citrusové papíry ze Španělska, Kypru a Libanonu. Velice krásné jsou řecké citrusové papíry, na kterých jsou například řečtí bohové, pohádkové postavičky, světoví hudebníci, historické budovy Říma, Londýna a Vídně.


Dle mého názoru si sbírka určitě zaslouží ocenění jako Pozoruhodná sbírka, nejen pro originální způsob jejího uspořádání, ojedinělého u nás i ve světě, rozsáhlostí a zvláště znalostí sběratelky o její náplni. O sběratelské aktivitě a dalším rozšiřování sbírky svědčí i vlastní webové stránky, kde si zájemci mohou prohlédnout ukázky z této sbírky.

Josef Matouš


[ 19. 05. 2013 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 4181 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 1/24

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Členský adresář
XX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2024

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2024

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2024

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2024. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.