Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Zveme na mimořádné sběratelské setkání sběratelů pohlednic a papírových předmětů!

Jako náhradu za neuskutečněné jarní setkání pořádá 5. září Klub sběratelů kuriozit mimořádné setkání sběratelů pohlednic a papírových předmětů. Setkání se opět uskuteční v KD Barikádníků (Praha 10, u stanice metra Strašnická).

Vstup pro veřejnost je jako obvykle 8.00 hodin a burza je prodloužena do 13.45 hodin. Na setkání platí předplatné jako na obvyklých burzách pohlednic i papírových předmětů.

Kapesní kalendáříky » POUR FÉLICITER

Dotazník pro nový členský Adresář

Dotazník na nový Členský adresář KSK můžete vyplnit a zaslat buď elektronicky na mailovou adresu klubu: klub@sberatel-ksk.cz nebo vytištěný poštou na korespondeční adresu klubu: Klub sběratelů kuriozit, Čílova 4, 162 00 Praha 6.

POUR FÉLICITER

Kapesní kalendáříky - POUR FÉLICITER Navzdory mému předsevzetí, že o vánočních svátcích budu v klidu třídit svoji sbírku kalendáříků, jsem stěží zvládla odpovídat na vánoční a novoroční přání. Nové exempláře se do sbírky dostaly jen sporadicky. Při vyřizování korespondence mne ale zaujalo jedno „Péefko“. Skládalo se nejen z přáníčka, ale také do něj vloženého kalendáříku.

Vzpomněla jsem si, že několik takových exponátů již vlastním, ale mám je různě poskládané ve sbírce a netvoří žádný smysluplný celek, takže mne napadlo, že zkusím vytvořit takové POUR FÉLICITER odděleni kalendáříků. Jen mě zajímalo, jak uvedená zkratka vlastně vznikla, zkusila jsem pátrat na internetu a dozvěděla jsem se zajímavé informace. Hlavně to, že zkratka PF není ve Francii ani nikde jinde ve světě takto používaná a neznamená v překladu „pro štěstí“ - jak se často domníváme, ale „pro poblahopřání“.

Docela mne pobavilo, když jsem se dočetla, že novoročenky u nás pravděpodobně zavedla šlechta díky své lenosti. Psal se rok 1827, když si prý hrabě Karel Chotek z Vojnína a Chotkova uvědomil, že ho už nebaví na konci roku navštěvovat všechny známé a příbuzné, osobně jim potřásat rukou a přát vše nejlepší do nového roku. Okruh jeho přátel nebyl malý, a tak se není čemu divit. Hrabě se však obával, že by mohl být ve vyšších společenských kruzích pokládán za nezdvořáka, pokud by tak nečinil.

Měl však skvělý nápad. U Josefa Berglera, prvního ředitele pražské kreslířské akademie, si nechal vyrobit gratulační lístky, které svým příbuzným a známým rozesílal poštou. Tak vzniklo první české novoroční blahopřání. Na přelomu 19. a 20. století český grafik a malíř Viktor Stretti vepsal na novoroční blahopřání dvě francouzská slova: "pour féliciter", která se u nás i na Slovenku zabydlela a zůstala do dnešních dnů (francouzština patřila k povinné výbavě nejvyšších společenských vrstev, francouzská inspirace není proto překvapující).

Cizinci však nechápou, co toto spojení znamená a rozhodně není vhodné takovéto blahopřání do zahraničí posílat. Dnes je u nás novoročenka čili péefko, zasílána ve formě papírové kartičky, fotky, pohlednice, vyrobená z keramiky nebo ze dřeva, nejčastěji však jako e-mailová zpráva. Kartička s přáním k novému roku se u nás stala populární v průběhu 19. století, nejvíce oblíbenou byla ve městech, nikoli na vesnicích s konzervativnějším obyvatelstvem. Za další příčinu rozmachu novoročenek považujeme narůstající společenský, ale i celkově hektický životní styl. Už v polovině 19. století byl rozmáhající se zvyk novoročenek kritizován jako nouzová omluvenka, rozesílaná přátelům místo jejich osobní návštěvy.

Významnými propagátory a tvůrci novodobých novoročenek jsou výtvarní umělci. Je pravděpodobně jejich zásluhou, že mnohé novoročenky nejsou pouze slovním sdělením, ale uměleckým dílem, které má potěšit a často i pobavit. Umělecká novoroční přání, zhotovená originální grafickou technikou jsou vyhledávaným sběratelským artiklem, podobně je tomu i u novoročenek České pošty, která má vždy novoročenku se stejným motivem i na obálce. Kalendářík s nápisem PF každoročně vydává sdružení Werichovci, občas se objeví i u České pojišťovny a KSK společně s dalšími spolky v roce 1969 zkratku „POUR FÉLICITER“ také použilo. Doufám, že ve své sbírce objevím další novoroční poklady a Vám přeji šťastný nový rok 2017.

Monika Petrásková


[ 26. 02. 2017 | Komentářů: 1 | Doporučit | Vytisknout | 2892 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 2/20

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XVIII.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ
v prodeji jen
elektronická verze
XVIII. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2020

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

Katalog PE
Novinka

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2020. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.