Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Sekce
Skupiny sběratelů
Veletrh Sběratel
10. - 11. září 2021 (pá-so)
Výstaviště PVA EXPO PRAHA
otevírací doba:
Pá 10 - 18 hod.
So 10 - 17 hod.
Vyhledávání
Vyhledat text

KSK je i na facebooku
Poslední inzeráty
Český svaz filumenistů - zápalkové
nálepky

Zveme na setkání SBĚRATELŮ MODELŮ A FIGUREK!

Setkání se opět uskuteční v KD Barikádníků (Praha 10, u stanice metra Strašnická). V sobotu 2. října od 8:00 do 11:45.

Na setkání platí předplatné stolů zakoupených na neuskutečněné setkání 21.3.2020.

Z důvodu opatření proti šíření nákazy COVID-19 prosíme o dodržování následujících podmínek:
- doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše 7 dní,
- doložit negativní POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin,
- doložit prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce,
- kompletní očkování proti covidu-19, přičemž od druhé dávky musí uběhnout nejméně 14 dní.

Navíc všichni přítomní musí mít po celou dobu nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95/N95).

Žádáme tedy všechny návštěvníky o dodržování výše uvedených opatření a respektování pokynů pořadatelů. Děkujeme za pochopení.

Různé obory » Pasová kontrola Republiky československé ...

Pasová kontrola Republiky československé ...

Různé obory - Pasová kontrola Republiky československé ... Je tomu už sto let, kdy bylo možné zaslechnout poprvé tuto výzvu na hranicích nově vzniklého státu. Konec 1. světové války v r. 1918 znamenal nejenom konec válečných útrap, ale i vznik nových státních útvarů a tím i hranic, jejich střežení a samozřejmě i nové doklady pro jejich překračování.

Na hranicích kontrolovala cestovní doklady i pohraniční finanční stráž a četnické stanice v blízkosti hraničních přechodů. Na přelomu 20. a 30. let 20. století byly zřízeny pro pasovou kontrolu specializované Četnické pohraniční kontrolní stanice. Když nahlédneme do brožurky „Zákony a nařízení státu československého, jakož i bývalé říšské a zemské zákony a nařízení, které jsou doposud platnosti – Výtah pro četnictvo“, nalezneme odkaz „Cestovní předpisy“ (Výnos ministerstva vnitra čís. 798/N ex 1919), hned na prvním místě a v odstavci 1 se můžeme dočíst: …Kdokoliv se odebírá do tuzemska nebo do cizozemska přes státní hranice, má se vykázati řádným cestovním listem (pasem). Jiné cestovní listiny, jako legitimační lístky, pracovní knížky, cestovní lístky, nemají platnosti pro překročení hranice ...

Každý začátek bývá těžký a nebylo tomu jinak i s vydáváním nových cestovních dokladů v nově vzniklé republice. Ještě v r. 1919 se můžeme setkat s používáním starých, rakousko-uherských cestovních pasů, kde vydávající úředníci odstraňovali „orlíčky“ z razítek, přeškrtávali německé texty a jméno bývalého císaře.

Z hlediska sběratelského jsou tyto změny zajímavé, protože mimo oficiálně vydávaných dokladů se cestovalo i na různá jednorázová povolení, vydávaná např. vojenskými orgány nebo konzuláty v zahraničí. Na jednom z prvních čs. cestovních pasů, ve formátu pasové knížky s cihlově hnědými deskami, který byl vydán 25.11.1918 v Římě (LEGATION DES PAYS TCHÉCOSLOVAQUES), můžeme najít jako označení vydávajícího státu „Země československé“, slovo republika zde ještě nenajdeme. Název státu se ostatně měnil, v období let 1918-1920 se používala formulace Republika československá a následně až do r. 1938 Československá republika. Těsně po válce pobývalo v zahraničí mnoho občanů nové čs. republiky a bylo zapotřebí je vybavit cestovními doklady pro návrat do vlasti. A to byl případ zejména čs. legionářů, ať již francouzských, italských nebo ruských. Zatímco u prvních dvou skupin to nebylo z hlediska vzdálenosti tak obtížné, návrat ruských legionářů, soustředěných na východě Ruska, to bylo složité a zdlouhavé jak po stránce politické, tak po stránce logistické. Cestovní doklady ruských legionářů, kteří byli při návratu do vlasti nuceni obeplout i více než půl zeměkoule, jsou jedny z nejvzácnějších dokladů sbírek. Na obrázku vidíme stránku Pasportu č. 424, který vydala Československá republika – Ministerstvo zahraničních záležitostí ve Vladivostoku, 30.4.1920.

Sloužil k návratu legionáře přes britskou Indii, Turkestán, Itálii, balkánské státy až na rakousko-československý hraniční přechod Horní Dvořiště, který překročil 5.3.1921. Dalším dokladem, který sloužil v mnoha případech i pro návrat do vlasti, je Cestovní list, v záhlaví již s nápisem Republika československá. Jednalo se o listinný pas o rozměrech 21 x 33,5 cm, s fotografií na zadní straně, který byl vydáván několik let po vzniku republiky, než jej nahradil cestovní pas ve formě pasové knížky, který doprovázel čs. občany celé období 1. republiky, okupaci (s povinností pas opatřit přelepkou – Německá říše Protektorát Čechy a Morava) a setkáváme se s ním i po skončení 2. sv. války. Tyto šedomodré pasy byly vydávány v modifikacích s tvrdými i měkkými deskami, obsahovaly 32 stran, fotografie byla jištěna nýty (případně spec. sponkami) a razítkem, na zadní desky byl přilepen Záznam o přídělu valut, listy byly ještě jištěny bílo-červenou šňůrkou vyvedenou na desky pasu a přelepeny papírovou pečetí s razítkem. Cestovní pasy sloužily i jako rodinné, můžeme v nich najít na fotografii celou rodinu.

Sběratel 3/18

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 3/18

Jiří Vochozka


[ 19. 08. 2018 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 2082 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 3/21

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XIX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2021

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2020

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2021. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.