Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Sekce
Skupiny sběratelů
Veletrh Sběratel
10. - 11. září 2021 (pá-so)
Výstaviště PVA EXPO PRAHA
otevírací doba:
Pá 10 - 18 hod.
So 10 - 17 hod.
Vyhledávání
Vyhledat text

KSK je i na facebooku
Poslední inzeráty
Český svaz filumenistů - zápalkové
nálepky

Zveme na setkání SBĚRATELŮ MODELŮ A FIGUREK!

Setkání se opět uskuteční v KD Barikádníků (Praha 10, u stanice metra Strašnická). V sobotu 2. října od 8:00 do 11:45.

Na setkání platí předplatné stolů zakoupených na neuskutečněné setkání 21.3.2020.

Z důvodu opatření proti šíření nákazy COVID-19 prosíme o dodržování následujících podmínek:
- doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše 7 dní,
- doložit negativní POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin,
- doložit prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce,
- kompletní očkování proti covidu-19, přičemž od druhé dávky musí uběhnout nejméně 14 dní.

Navíc všichni přítomní musí mít po celou dobu nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95/N95).

Žádáme tedy všechny návštěvníky o dodržování výše uvedených opatření a respektování pokynů pořadatelů. Děkujeme za pochopení.

Akce Sběratelství 2018 » Hodnocení sbírky "Dřevěné formy na máslo" paní Jaroslavy Holinové

Hodnocení sbírky "Dřevěné formy na máslo" paní Jaroslavy Holinové

Akce Sběratelství 2018 - Hodnocení sbírky "Dřevěné formy na máslo"  paní Jaroslavy Holinové V předminulém ročníku akce Sběratelství 2012 získala paní Holinová ocenění za pozoruhodnou sbírku Formy na velikonočního beránka. Proto nás překvapilo a zároveň potěšilo, že jsme od sběratelky dostali přihlášku do letošního ročníku, konkrétně se sbírkou „Dřevěné formy na máslo“. Znamená to totiž, že naši členové neusínají na vavřínech a dál se věnují sběratelské činnosti.

Protože téma hodnocené sbírky mi nebylo až tak blízké, navštívili jsme paní Holinovou s manželkou. Vzhledem k deštivému počasí jsme měli dost času si popovídat – nejen o sbírce, ale i o všech dalších aktivitách a to nejen sběratelských.

A jak to vlastně bylo se vznikem další sbírky? Během povídání jsme se dozvěděli, že si paní Holinová až po předávání diplomů uvědomila, že svoji původní sbírku podcenila, resp. že chápala sbírání jako ukládání především historických předmětů. Ale jak víme, u tematických sbírek nemusí vždy záležet na stáří předmětů, ale především na vztahu sběratele k oboru. Zaznamenání vývoje oboru a třeba posunu v historickém pohledu na konkrétní předmět je důležitou součástí sběratelského zájmu a bádání.

Proto další předměty, tentokrát dřevěné formy na máslo, kterých měla na začátku svého zájmu jen v malém počtu, a především ty historické, začala sbírat s takto upraveným pohledem – do sbírky začala přidávat i formy, které vznikly v současnosti.

Jak se dá ale očekávat, sběratelku nejvíce těší ty kousky ze sbírky, které mají za sebou nějaký zajímavý příběh, např. když přes několik prostředníků získá zajímavý předmět do sbírky nebo zjistí výrobce formy. Často však nejde o výrobek nějaké manufaktury, ale pouze místního truhláře či řezbáře či výrobek zručného otce rodu. Historické formy občas získává i darem a také dárci prý mají radost, že to, co jim je k nepotřebě a málem už to vyhodili, má pro někoho cenu.

Samozřejmě že jsme se dověděli postup při přípravě másla do formy a také příležitosti, kdy se namísto „hroudy másla“ používalo máslo takto pěkně formované. Dále jsme měli možnost si prohlédnout formy se sbírky, ukázka je na doprovodné fotografii. Motivů forem je velké množství, ale převládají ty zvířecí (beránci, zajíčci, kuřátka a další).

Zároveň jsme si prohlédli také dokumentaci, především ve formě pozvánek, plakátů a fotografií z uspořádaných výstav a dalších akcí. Ty se však nevěnují jen této pozoruhodné sbírce, ale i všem dalším činnostem, kterým se paní Holinová věnuje.

A záběr je to opravdu veliký, od místních akcí pro školní mládež spojenou s drobnými dárky až po již léty ověřenou akci pečení beránků pro domov důchodců z nedalekého města, kdy se již několik týdnů dopředu babičky a dědečkové těší na pochoutky, a především na vytržení z každodenního stereotypu. V rámci přípravy jednotlivých akcí se paní Holinová, a další spřátelené duše, snaží obměňovat témata, aby každá akce byla něčím zajímavá a návštěvníci se na ně těšili.

Dřevěné formy na máslo

Závěrem tedy doporučuji udělení diplomu za pozoruhodnou sbírku. Vzhledem k i k dalším aktivitám je možné v dalším ročníku zvažovat  udělení ocenění za propagaci sběratelství.

Ing. Petr Zaoral


[ 16. 08. 2019 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 1081 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 3/21

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XIX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2021

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2020

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2021. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.