Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Sekce
Skupiny sběratelů
Veletrh Sběratel
6. - 7. září 2024 (pá-so)
Výstaviště PVA EXPO PRAHA
otevírací doba:
Pá 10 - 18 hod.
So 10 - 16 hod.
Podporujeme
Vyhledávání
Vyhledat text

KSK je i na facebooku
Poslední inzeráty
Český svaz filumenistů - zápalkové
nálepky
Kapesní kalendáříky » Aktivity na Okounu v klubu Sbíráme kalendáříky

Aktivity na Okounu v klubu Sbíráme kalendáříky

Kapesní kalendáříky - Aktivity na Okounu v klubu Sbíráme kalendáříky Jak již bylo v časopise Sběratel několikrát zmiňováno, pár sběratelů kartičkových kalendáříků (dále jen kk), ať již jsou členy KSK či nikoliv, se virtuálně schází v diskuzním klubu na Okounu. Zapojení sběratelé mají každý své webové stránky, které slouží i k výměně kk. Toto je nezbytná podmínka. Přes fórum si nejen že kalendáříky měníme, ale i si o nich povídáme. Radíme se, do jakého odvětví kk zařadit, či z jaké je země, apod.

Před více než dvěma lety dostala sběratelka Marie Chroustová skvělý nápad. Navrhla, abychom každý napsal pár vět o kk, které jsou našemu srdci blízké. A tak se zrodilo Téma měsíce. Od dubna roku 2021, víceméně pravidelně každý měsíc, se některý ze sběratelů ve skupině dobrovolně přihlásí a napíše krátký text o jím vybrané firmě, kterou kk propagují. Často se tak dozvíme zajímavé i nové věci, zejména, když sběratel v té firmě pracoval a má tak vlastní poznatky a zkušenosti, o které se s námi rád podělí. K tématu se zároveň vytvoří i tabulka v excelu, do které dotyčný zapíše kk, které má ve své sbírce. Kk je definován jednoznačným popisem, orientací, rohy a barvou zadní strany, popř. jazykovou mutací.

Sdílením tabulky pak postupně všichni ostatní doplňují další kk, které v tabulce nejsou uvedeny, ale existují, neboť je mají sami ve sbírce. Každý sběratel má svůj vlastní sloupec, ve kterém si píše poznámky o kk (poškozený, převrácené kalendárium apod.). Tato tabulka nám zároveň slouží i k výměně kk, která je velice jednoduchá. Kk se nemusí vůbec skenovat a přidávat na stránky. Sběratel jen označí jinou barvou políčko na daném řádku ve svém sloupci a ostatní vědí, že ho nabízí a je k dispozici.

Tabulky, vytvořené seznamy, jsou báječná věc. Zjišťujeme tak jednoduše, jaký kk nám chybí, po jakých se máme shánět. Zároveň se nám automaticky počítá, kolik kk máme v daném tématu ve své sbírce. Tvorba tabulek je však pracná, velmi časově náročná, proto je sdílíme jen v rámci našeho klubu. Rádi mezi sebou však přivítáme další sběratele s vlastními stránkami a s chutí do práce – do psaní článků a tvorby seznamů kk. A protože nám 12 témat za rok není dost, vrhly jsme se letos s kolegyněmi na letní speciál na téma Podniky zahraničního obchodu. Za dva měsíce jsme jich zpracovaly téměř čtyři desítky s více jak 650 exempláři. Níže naleznete pár informací o jednom z nich, o Jablonexu, pro lepší představu o naší činnosti. U tohoto PZO evidujeme v našich sbírkách už 97 druhů kk.

Jablonex – jablonecká exportní společnost

Jablonex vznikl v Jablonci nad Nisou v roce 1952, kdy se osamostatnila jablonecká pobočka Skloexportu. Stal se tak jediným podnikem, který mohl vyvážet výrobky jablonecké bižuterie do světa. Pro provoz exportní společnosti byly nejprve obratem přestavěny různé městské budovy, které do té doby sloužily jiným účelům. O rok později, tj. r. 1953, se Jablonex stal akciovou společností PZO. Nejprve bylo zavedeno dělení na 16 komoditních organizačních obchodních skupin. Jednalo se o různé zastoupené obory jabloneckého zboží, mezi které například patřily: perle a perličky, skleněná bižuterie, skleněné knoflíky, vánoční ozdoby, umělé květiny nebo kovová bižuterie. Později, v roce 1965, došlo k další organizační změně obchodních skupin. Místo těch komoditních (dle druhu zboží) byly zavedeny skupiny teritoriální (územní).

V roce 1957 byla započata stavba rozlehlého areálu, nového sídla Jablonexu, kterou navrhl architekt Miroslav Drofa. Slavnostní otevření proběhlo v roce 1962. V tomto novém funkcionalistickém komplexu bylo celkem šest budov umístěných v celkové kompozici evokující Cour d'honneur. Vše už tedy bylo soustředěno a propojeno na jednom místě – kanceláře, sklady i balírny zboží. Administrativní budova byla velkoryse pojata. Měla totiž sloužit i jako reprezentativní místo pro zahraniční hosty (Jablonex navštívil mimo jiných i Jurij Gagarin). Výzdobu ve vstupní hale tvořily dvě veliké vitráže a mnohoramenný lustr. V budově nechyběla široká schodiště či obklady stěn z umělého mramoru. Pro uzavírání obchodů sloužily četné salónky pojaté v bruselském stylu. Později byla ještě před hlavní budovu umístěna kompozice třídílné plastiky na motivy broušených perel.

Už od druhé poloviny 50. let minulého století se výrobky bižuterie vyvážely téměř do celého světa. Pokud chtěl PZO Jablonex navázat obchod se zahraničím, musel vyslat své delegáty, aby prodávané zboží obchodním partnerům představili. Pak už jezdili i oni do Jablonexu. Nejvíce PZO vyvážel samozřejmě do Sovětského svazu. Dalšími významnými odběrateli byly země jako Mongolsko, Jugoslávie, Kuba, USA, Mexiko, Austrálie, Kanada, Egypt či západní Německo. Jablonex si postupně vybudoval distribuční síť v 90 státech celého světa a stal se symbolem dobré kvality, slušného designu a kvalitního zákaznického servisu.

Jablonex také každé tři roky pořádal doma mezinárodní výstavu bižuterie. První se konala roku 1965. Původní senzační scénické instalace však přebíjely samotné exponáty, tak od tohoto pojetí bylo časem ustoupeno. V 70. letech zažíval Jablonex tzv. normalizaci. Noviny tehdy vůbec neinformovaly o jeho akcích a událostech předem. A v průběhu výstav spíše sporadicky. Výstavní akce totiž neměly svůj politicko-výchovný význam. Poslední mezinárodní výstava byla ta VIII. v roce 1987 (výjimečně po čtyřech letech), ta IX. se v roce 1990 už neuskutečnila. Jablonex samozřejmě prezentoval české zboží i při různých výstavách a módních přehlídkách v zahraničí, či při jiných významných příležitostech. Šperk například zástupci PZO věnovali monacké kněžně Grace v Cannes, či herečce Claudii Cardinale na 14. MFF v Karlových Varech v roce 1964.

Československý bižuterní průmysl se doma dokázal prosadit i proti preferovaným oborům těžkého průmyslu a vybudoval silnou výzkumnou, výrobní, marketingovou i obchodní základnu, která patřila mezi světovou špičku. V 80. letech 20. století byl dokonce právě Jablonex vyhlášen nejlepším podnikem zahraničního obchodu před významnými PZO jako byly Motokov a Strojexport, které se zabývaly vývozem strojírenského zboží.

Po revoluci, tj. v roce 1989, se PZO Jablonex přejmenoval na Jablonex, a. s. pro zahraniční obchod. O tři roky později nesl název pouze Jablonex, a. s. V roce 1999 došlo opět k přejmenování podniku, a to na Jablonex Holding s. r. o., který fungoval jen do roku 2005. V témže roce ale ještě vznikl z velkých sklářských firem nový celek – Jablonex Group a.s. Avšak ani ten neměl dlouhého trvání a v roce 2009 byl z rozhodnutí vlastníků uzavřen a po částech rozprodán. To byl definitivní konec této úspěšné exportní firmy. Budova Jablonexu slouží nadále k obchodním účelům. V současné době zde má sídlo např. i Svaz výrobců skla a bižuterie.

Na kalendářících Jablonexu modelky představovaly různé náhrdelníky, korále, náušnice, brože, náramky, i květiny (Centroflor n.p.) či čelenky. V 70. letech vycházely lentikulární kalendáře. Od 80. let bylo vydáváno několik kk na jednotlivý rok. Kromě angličtiny byly zadní strany tisknuty i v arabštině či ruštině.

Přeji Vám, přátelé sběratelé, krásné prožití vánočních svátků. Mnoho zdraví a radosti, nejen se sbírkami, v roce 2024.

Lucie Koubová


[ 10. 12. 2023 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 475 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 2/24

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2024

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2024

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2024. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.