Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
DŮLEŽITÉ - Sběratelská setkání se od roku 2019 přesouvají na nové místo: Kulturní dům Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10 (cca 100 m od stanice Metra A Strašnická)!
Upozornění pro návštěvníky burz KSK v Kulturním domě Barikádníků

V rámci burz máme k dispozici jen velmi omezený počet míst pro parkování na ploše vedle budovy, dle pokynů vedení KDB max. 10-15 vozidel. Parkovací místa nerezervujeme, po vyčerpání povolené kapacity nebude dalším účastníkům vjezd povolen. Prosíme, abyste parkování umožnili přednostně prodejcům.

Doporučujeme proto návštěvu pěšky (KDB je vzdáleno cca 100 metrů od stanice metra Strašnická), dle informací od pracovníků KDB je možné parkovat na ulici V Olšinách, případně na parkovišti u obchodu Billa tamtéž, cca 150 metrů od KDB.

Akce Sběratelství 2018 » Akce Sběratelství 2018 – kartičkové kalendáříky

Akce Sběratelství 2018 – kartičkové kalendáříky

Akce Sběratelství 2018 - Akce Sběratelství 2018 – kartičkové kalendáříky Podle Členského adresáře KSK pro roky 2017–2019 se ke sbírání kalendáříků (jako hlavnímu oboru) hlásí 72 členů, z nich byl sestaven následující žebříček. Pro zajímavost uvádím, že počet sběratelů kartičkových kalendáříků se proti minulé akci navýšil o 4 osoby, ale stále je nás méně než v roce 2009, to bylo celkem 90 členů KSK.

Trend úbytku zájemců o sběratelství vidíme nejen na akcích KSK, ale i na ostatních místech po celé republice. Sběratelů kalendáříků se schází více na regionálních akcích, kde se cíleně setkávají, ovšem ne každý z nich je členem KSK. Hojně se také kalendáříky vyměňují na internetu, kde najdete plno odkazů, jak na osobní stránky sběratelů, tak třeba i výměnné skupiny na facebooku.

V posledních letech se objevují sběratelé, jejichž hlavním předmětem zájmu nejsou kalendáříky, ale jiný sběratelský obor. Kartičkové kalendáříky pak zařazují do svých sbírek jako bonus, protože zobrazují jejich oblíbené téma, např. pivní suvenýry, námět železnice, hasiči nebo ženy. Sbírání kalendáříků se v KSK věnuje 38 mužů, tedy mírně převažují nad ženami. Mezi oblíbená témata stále patří flora, fauna, repliky starých pohlednic, horoskopy nebo osobní kalendáříky sběratelů, a to nejen kalendáříků, ale i ostatních sběratelských oborů.

Akce „Sběratelství“ se jako sekce zúčastňujeme již po osmé a údaje počtu ks ve sbírkách jsou převzaty z Členského adresáře KSK, až na výjimku L. Zamazala, který je nově členem KSK od roku 2018. A právě on obsadil první příčku se svými 500 000 ks kalendáříků a posunul tak stálici paní Smetanovou až na druhou pozici.

První desítce se v minulých letech objevovala většinou stejná jména, pouze si sběratelé prohodili pořadí. Letos však nastaly změny a některé známé sběratele zde nenajdeme vůbec. Na otázku, proč tomu tak je, jsem dostala odpověď: „Bylo nutné zredukovat sbírku, kalendáříky byly všude po bytě, takže zůstaly jen ty české nebo v jiném případě – nechávám si jen oblíbené motivy.“ Docela tento postup chápu (nemusím mít ve sbírce každý podivný kousek s reklamními texty nebo rozmazaným obrázkem) a o redukci sbírky také uvažuji. Tak uvidíme, co nám přinese další Akce Sběratelství.

Tyto starší kousky se těžko získávají, a tak je čas od času koupí na Aukru. Jinak nové kousky vyměňuje na sběratelských setkáních po celé republice. Nechybí mu ani rok 1918, který je letos velmi připomínán v souvislosti se vznikem Československého státu. Bohužel s tatíčkem Masarykem jsem se zde nesetkala, zato jsem objevila koutek se sběratelskými předměty s podobiznou císaře Františka Josefa 1.

Když si prohlížíte tuto sbírku, určitě vás zaujmou pěkně zpracované skládací kalendáříky firmy Frant. Holoubek – První česká továrna na margarin, krásné jsou i hojně zastoupené Poštovní knížky a kominické kalendáře. Mezi další oblíbená témata pana Lubomíra patří: muzejní sběratelské série 2018-2019, Albi, Matis, Ditipo, Tukové závody, Rychlé šípy, Neprakta – Švandrlík nebo Kája Saudek. Námětů je opravdu nepřeberné množství.

Pan Lubomír Zamazal z Moravských Budějovic letos obsadil první příčku našeho žebříčku. Úctyhodný počet 500 000 ks kalendáříků má uložen ve speciálních kartonových krabicích po 5000 ks. Kalendáříky, které považuje za nejcennější a nejhezčí pak vkládá do pořadačů a zásobníků, aby bylo možné je co nejlépe prohlížet. Vše je přehledně urovnáno a označeno. Sbírka zabírá celý obývací pokoj a vyplňuje každý kout. Manželka pana Zamazala prý sbírkou ze začátku moc nadšená nebyla, ale nyní si už zvykla. Bohužel ve svých vnucích sběratel následovníky nenašel. Kalendáříky sbírá od roku 1980 a nejraději má ty se starším datem vydání. Jeho nejstarším kouskem ve sbírce je kalendář z roku 1833, takových vzácných kousků, počítáno do roku 1949 má 300. Jak sám říká, myslí si, že jich má nejvíce v republice.

Pan Zamazal sbírá i různé rozměry kalendáříků, velké, podlouhlé, skládací a v jeho sbírce naleznete opravdu poklady, kalendáříky plastové, kovové i v podobě kapesníčků do kapsičky pánského obleku. Není jen sběratelem kalendáříčků, ale také členem klubu turistů, filatelistů a dokonce pěstuje vzácné trvalky a lilie. Jeho snem je zaujmout pořadatele z Agentury Dobrý den v Pelhřimově, kteří vydávají Českou knihu rekordů. Věří, že jeho sbírka kalendáříků by se do této publikace určitě hodila. Sbírku nyní prezentuje na internetu, najdete ji pod adresou: zero1302.rajce.idnes.cz

Monika Petrásková


[ 18. 12. 2018 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 887 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 3/19

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
Nová publikace
XVIII.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ
v prodeji jen
elektronická verze
XVIII. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2018

Katalog PE
Novinka

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2019. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.